Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Planujesz zakup domu, mieszkania czy samochodu? Czy może planujesz wakacje z rodziną bądź remont? Do uzyskania kredytu potrzebujesz pozytywnej zdolności kredytowej. Jest ona najważniejszym aspektem procedury kredytowej i to od niej zależy, czy i jak wysoki kredyt Ci przysługuje. Więc jak sprawdzić zdolność kredytową? Co na nią wpływa i czy można ją poprawić?

Co to zdolność kredytowa?

Uogólniając pojęcie, jest to szacowana zdolność do spłacenia pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. Tego typu ocena jest ważna dla banków, które chcą do minimum ograniczyć swoje ryzyko. Maksymalna tego wartość jest ściśle uzależniona od wysokości osiąganego wynagrodzenia, najczęściej na podstawie 3 ostatnich miesięcy. Ważny jest również sposób wykonywanej pracy, rodzaj umowy oraz miejsce zatrudnienia.

Najlepszą sytuacją jest tutaj praca na umowę o pracę w dobrze prosperującej dużej firmie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo nieotrzymania wynagrodzenia czy utraty pracy. Równie ważne są Twoje miesięczne zobowiązania oraz opłaty czy raty innych kredytów. Wszystko to ma duży wpływ na możliwość spłat nowego kredytu.

W koszt miesięcznych wydatków, ponad te oczywiste jak np. czynsz, rachunki za prąd i gaz i telefon, na pewno wliczone zostaną zobowiązania względem innych osób a także liczba osób pozostająca na utrzymaniu kredytobiorcy. Zostanie on zapytany również o stan cywilny, obecną sytuację życiową, liczbę dzieci oraz inne prywatne rzeczy, które mogą pomóc w ocenie. Ważna jest również kwota kredytu i preferowany czas spłaty kredytu. Warto również sprawdzić swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak sprawdzić zdolność kredytową nie wychodząc z domu? W internecie dostępne są szacunkowe kalkulatory do obliczenia zdolności kredytowej którymi można się posiłkować przed wizytą u doradcy kredytowego bądź w banku. Może to pomóc nam w ocenie, czy ubieganie się o konkretną kwotę kredytu ma sens. Jeżeli kwota, którą uzyskaliśmy nieco różni się od oczekiwanej, warto przyjrzeć się swojemu miesięcznemu budżetowi oraz pomyśleć nad korzystną zmianą i we właściwym momencie ponowić starania o kredyt.

Jeśli zgodnie z własnymi kalkulacjami posiadasz wymaganą zdolność pod konkretny kredyt możesz złożyć wniosek o kredyt we wcześniej wybranym banku i czekać na odpowiedź z ich strony. Doradca bankowy po zapoznaniu się z historią oraz na podstawie uzyskanych danych stworzy odpowiedni profil kredytobiorcy oraz złoży odpowiednią ofertę kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.