Ile kosztuje organizacja pogrzebu - niezbędne koszty i wydatki

Ile kosztuje organizacja pogrzebu – niezbędne koszty i wydatki, na które trzeba być przygotowanym

Ile kosztuje organizacja pogrzebu – niezbędne koszty i wydatki, na które trzeba być przygotowanym

Pogrzeb bliskiej osoby to bardzo trudny temat, który niestety prócz smutku i żałoby, przynosi również spory wydatek związany z pochówkiem. Koszty organizacji pogrzebu oraz zakup niezbędnych do godnego pożegnania akcesoriów są zróżnicowane pod względem lokalizacji, niemniej jednak wciąż jest to dość pokaźna suma. Jakie koszty związane z pogrzebem trzeba będzie ponieść, kiedy organizujemy pożegnanie naszego bliskiego?

Pochówek a zapisy prawne – co warto wiedzieć?

Zasady dotyczące odpowiedniego pochówku zmarłych to nie tylko kwestia tradycji i szacunku do nich, ale również regulowana prawem procedura, która musi zostać spełniona. Mówi o tym ustawa z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych, gdzie zawarte zostały wytyczne m.in. na temat formy pogrzebu ciała – po kremacji lub w trumnie, a także odnośnie miejsca pochówku. Bliscy mogą zdecydować, w jakiej formie chcieliby pochować zmarłego, a do wyboru są nie tylko tradycyjne groby, ale również katakumby lub pochówek przez zatopienie w morzu.

Docelowym jednak i zalecanym miejscem pogrzebu jest cmentarz, komunalny bądź wyznaniowym, jest to ściśle zależne od życzenia zmarłego i rodziny, ale również ich wyznania, mimo, iż zapisy prawne mówią o zakazie dyskryminacji zmarłego ze względu na jego wyznanie i udzielenie pozwolenia na pochówek w przypadku, kiedy w okolicy nie ma cmentarza komunalnego.

Usługi zakładu pogrzebowego – koszty i wycena indywidualna

Zakłady pogrzebowe to instytucje, które zajmują się przygotowywaniem zmarłego do pochówku, świadczą również usługi przechowywania ciała w chłodni, a także oferują szeroko pojęte usługi w zakresie organizacji ceremonii pożegnalnej oraz innych, istotnych kwestii z nią związanych, np. transportem zmarłego na cmentarz itp. Nawet w małych miejscowościach można znaleźć takie firmy, którym oddajemy naszego zmarłego celem przygotowania go do ostatniej drogi. Kompleksowość usług zakładów pogrzebowych polega na tym, że od momentu odebrania zwłok aż do ceremonii pogrzebowej, pracownicy zajmują się wszystkimi niezbędnymi przygotowaniami w porozumieniu z rodziną zmarłego.

W skład usług wchodzą m.in. trumna, kwiaty, mycie, ubranie i pielęgnacja ciała zmarłego, a także przygotowanie ciała na pożegnanie. Jednakże każda z pojedynczych usług jest wyceniana oddzielnie, dlatego m.in. odbiór ciała z domu czy szpitala przez zakład pogrzebowy to cena ok. 350-500 zł, ubiór, mycie, czesanie i makijaż zmarłego to koszt 250-350 zł, a przechowywanie ciała w chłodni kosztuje ok. 50 zł za dobę. Do tego należy również doliczyć koszt trumny, tu ceny są dość zróżnicowane z uwagi na tworzywo czy drewno z jakiego wykonana jest trumna, ceny zaczynają się od ok. 1500 zł aż do 4000 zł. Ostateczna wycena najczęściej jest indywidualna, ponieważ każda rodzina żegnająca zmarłego może mieć inne potrzeby i oczekiwania względem usług.

Wykupienie miejsca na cmentarzu i nagrobek

Kolejną kwestią z jaką mierzą się bliscy osoby zmarłej jest oczywiście wykupienie miejsca na cmentarzu oraz postawienie nagrobka. Z uwagi na czas od śmierci człowieka aż do jego pochówku, który zwykle wynosi ok. 3 dni, na pogrzeb gotowy jest grób w ziemi przykrywany specjalnym materiałem lub płytą, a dopiero po jakimś czasie dostawiany jest pomnik nagrobowy. Wykupienie miejsca na cmentarzu komunalnym jest wyceniane w różny sposób, głównie z uwagi na lokalizację – w większych miastach ceny są o wiele wyższe z powodu dużej liczby ludności i ograniczonego miejsca na kolejne groby.

Jeżeli chodzi o koszty związane z zakupieniem miejsca na cmentarzu, to średni koszt może wynieść od 400 zł do nawet 5000 zł, natomiast usługi grabarza, który zajmuje się wykopaniem grobu i przygotowaniem go na pogrzeb, to koszt ok. 500 zł, choć usługi są najczęściej wyceniane indywidualnie. Ostatnim już kosztem w tym zakresie będzie wybór, wykonanie oraz zakupienie pomniku nagrobkowego. Taka usługa to z kolei wydatek od 4000zł do kilkunastu tysięcy w zależności od wyboru dodatków, miejsca montażu oraz wielkości budowli. Niektórzy decydują się również od razu na wykupienie podwójnego miejsca na cmentarzu, oraz przygotowanie takiego pomnika – rozmiar standardowy w takich przypadkach to kwoty rzędu 7500-8000zł w górę.

Ubrania i akcesoria

Przygotowanie zmarłego do pochówku to nie tylko trumna oraz miejsce na cmentarzu, ale również cała procedura związana z wyglądem zmarłego. Bliscy przykładają najczęściej do tego sporą uwagę, by zmarły wyglądał jak najlepiej, dokładnie tak, jak za życia. Z uwagi na różne przyczyny śmierci, choroby czy inne kwestie, zmarłego nierzadko trzeba odpowiednio pomalować, ułożyć włosy, a także ułożyć jego ciało tak, by bliscy mogli się z nim godnie pożegnać.

To są również dodatkowe koszty, które rosną, jeżeli trzeba dokupić ubranie dla zmarłego. Samo ubranie w specjalnym zakładzie pogrzebowym to koszt ok. 500 zł, dodatkowo trzeba również doliczyć buty, a także akcesoria takie jak książeczka, różaniec oraz specjalne wyściełanie trumny z poduszką, by ciało było ułożone w odpowiedni sposób. Sprawa nieco jest ułatwiona, jeżeli rodzina zapewni ulubione ubranie zmarłemu oraz religijne akcesoria, niemniej jednak jeżeli takowych nie posiada, wówczas konieczne staje się zakupienie ich, a koszt różańca czy książeczki to ok. 150-200 zł.

Kwiaty i wieńce dla zmarłego

Pożegnanie osoby zmarłej to bardzo przykre wydarzenie, a jedyne, co możemy wówczas zrobić dla naszego bliskiego to godny pochówek w otoczeniu ulubionych, pięknych kwiatów. Zwyczaj kupna wieńców pogrzebowych oraz kwiatów jest bardzo mocno zakorzeniony w polskiej kulturze, żaden pogrzeb nie może odbyć się bez kwiatów i wieńców. Zakup jednego wieńca pogrzebowego, w zależności od ilości i rodzaju użytych kwiatów, ozdób oraz innych akcesoriów to koszt od kilkuset to nawet ponad tysiąca złotych.

Rodziny często decydują się na kupno kilku takich wieńców jako główny element wystroju grobu. Trzeba również liczyć się z dodatkowym kosztem ozdób takich wieńców, np. szarf, na których napisane jest pożegnanie od bliskich, lub od kogo jest ten wieniec. Użycie kwiatów świeżych do takich wieńców oznacza także wyższą cenę, dlatego znacznie lepszym i trwalszym rozwiązaniem jest zakup wieńców ze sztucznych kwiatów, które będą zdobiły grób o wiele dłużej, niżeli kwiaty świeże.

Posługa kapłańska i ceremonia – od czego zależą koszty?

Zorganizowanie pogrzebu to również ceremonia pożegnalna – w zależności od wyznania, zmarłego można pożegnać ceremonią w obrządku wyznaniowym, np. katolickim, lub zupełnie świeckim. Ceremonie świeckie zyskują coraz większą popularność, a prowadzą ją specjalni mistrzowie ceremonii. Jak wygląda takie pożegnanie? Zamiast mszy w kościele odbywa się specjalne spotkanie, podczas którego wspominane jest życie zmarłego, czasem na życzenie rodziny również pojawia się prezentacja multimedialna ze zdjęciami, filmikami z życia zmarłej osoby, a także wypowiadają się jej bliscy, i w taki sposób oddają cześć jej pamięci.

Zorganizowanie takiej ceremonii kosztuje ok. 600-1000 zł, co i tak jest tańszym rozwiązaniem niż msza w kościele, z uwagi na opłaty księdza, organisty oraz inne, dodatkowe koszty. Jeżeli chodzi natomiast o cenę zorganizowania mszy pogrzebowej, to średni koszt opłacenia mszy oraz księdza, a także organisty to ok. 500 zł. Są to jednak szacunkowe kwoty, bowiem nie ma regularnego cennika, a koszt pogrzebu to tzw. ofiara dla kościoła. Przed pogrzebem warto skonsultować się z księdzem odnośnie ceny całej ceremonii oraz dowiedzieć się, jakiej kwoty ksiądz oczekuje jako ofiary, bo jest to kwestia indywidualna.

Kremacja zmarłego – jaka jest cena?

Z uwagi na coraz mniej miejsca na cmentarzach miejskich oraz wyższe ceny ich zakupu, wiele osób decyduje się na pochówek rodzinny, a kremacja zmarłych staje się coraz bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Kremacja zmarłego odbywa się w specjalnych krematoriach, których w Polsce jest obecnie kilkadziesiąt.

Koszt kremacji to nie tylko spopielenie zwłok, ale również przygotowanie ciała do tego procesu, zakup specjalnej urny, a także obsługa związana z tym procesem. Sama kremacja kosztuje ok. 500-900 zł, koszt urny natomiast to dodatkowe 2500-400 zł.

Zasiłek pogrzebowy a koszty pogrzebu – czy pokryje całość?

Z uwagi na dość wysokie koszty związane z pogrzebem, w Polsce rodzinie zmarłego przysługuje tzw. zasiłek pogrzebowy, czyli 4000 zł netto, jednak bez względu na ostateczną kwotę wydaną w związku z organizacją pochówku. Jest to jednak dość niska kwota w porównaniu z wydatkami, które ponosi rodzina, by godnie pochować zmarłego, ponieważ zwykle jest to od 7-15 tys. złotych łącznie z nagrobkiem oraz wszelkimi, innymi dodatkami.

Zasiłek pogrzebowy w żadnym wypadku nie pokryje całkowitych kosztów pochówku, jednak stanowi pewnego rodzaju wsparcie dla pogrążonych w żałobie bliskich, którzy znaleźli się w przykrej sytuacji związanej ze śmiercią bliskiej osoby. Wniosek o przyznanie zasiłku pogrzebowego składa się do lokalnego oddziału ZUS, na specjalnym druku Z-12. Można go uzyskać albo na stronie internetowej, albo bezpośrednio w oddziale.

Podsumowanie

Ostateczny koszt pochówku zmarłego to koszt rzędu 7-15 tysięcy złotych. Skąd tak wysoka kwota? Składają się na nią liczne usługi związane z zakładem pogrzebowym, zakupem trumny, a także postawieniem nagrobka, który jest właściwie najdroższym zakupem w całym tym procesie. I o ile oczywiście pieniądze w obliczu tragedii, jaką niewątpliwie jest śmierć bliskiej osoby, nie są priorytetową kwestią, tak w ostatecznym rozrachunku jest to naprawdę spory wydatek.

Godne pożegnanie bliskiej nam osoby jest najważniejsze, a na to zwykle nie szczędzimy środków. Zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł może być wsparciem w tej trudnej sytuacji, szczególnie dla osób, dla których organizacja pogrzebu z własnej kieszeni jest niestety niemożliwa, z uwagi na brak oszczędności i pieniędzy na ten cel. Warto złożyć wniosek o przyznanie zasiłku pogrzebowego bez względu na sytuację finansową, ponieważ niewątpliwie dzięki temu odczujemy wsparcie przy organizacji ceremonii pogrzebowej.

Dodaj komentarz