Ekspert hipoteczny - czym się zajmuje i kiedy się do niego zwrócić?

Ekspert hipoteczny – czym się zajmuje i kiedy się do niego zwrócić?

Ekspert hipoteczny – czym się zajmuje i kiedy się do niego zwrócić?

Kredyty hipoteczne to jedne z najbardziej znanych (jednak równocześnie jedne z najbardziej złożonych) rodzajów zobowiązań finansowych w Polsce. Dla wielu osób stanowią one jedyną szansę na wejście w posiadanie własnych czterech kątów. Kluczowe jest więc, aby były zaciągane na jak najbardziej korzystnych warunkach.

Duże zapotrzebowanie na opłacalne kredyty hipoteczne doprowadziło nawet do powstania nowych zawodów, takich jak tytułowy ekspert hipoteczny. Czym dokładnie się on zajmuje i w jakiej sytuacji warto się do niego zwrócić? Wyjaśniamy!

Kim jest ekspert hipoteczny i czym się zajmuje?

Niezależny ekspert hipoteczny pomaga swoim klientom w przejściu przez proces uzyskiwania kredytu hipotecznego na każdym etapie, od analizy sytuacji finansowej i wyboru odpowiedniej oferty, po załatwianie wszelkich formalności i składanie wniosku kredytowego. Wyjaśnia wszelkie procedury związane z zaciągnięciem zobowiązania i jego późniejszą spłatą, tłumaczy prostym językiem skomplikowane kwestie i odpowiada na pytania przyszłego kredytobiorcy.

Co ważne, ekspert nie współpracuje tylko z jednym, konkretnym bankiem, a bierze pod uwagę oferty różnych instytucji finansowych. W związku z tym jego rekomendacje są zawsze nakierowane na dobro klienta. Jednocześnie to instytucja finansowa udzielająca kredytu pokrywa wynagrodzenie eksperta, więc dla samego kredytobiorcy skorzystanie z jego usług nie wiąże się z dodatkowym kosztem.

Kiedy i dlaczego warto zwrócić się po pomoc do eksperta?

Nie istnieje nakaz korzystania z pomocy osób trzecich przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Można zrobić to całkowicie samodzielnie, za pośrednictwem jedynie pracowników banku udzielającego kredyt. W praktyce takie rozwiązanie jest jednak mało popularne, głównie z uwagi na duże ryzyko, jakie się z nim wiąże.

Kredyt hipoteczny to w wielu przypadkach największe zobowiązanie finansowe, jakie człowiek zaciągnie w życiu. Opiewa na co najmniej kilkaset tysięcy złotych i rozciąga się z reguły na kilka dekad. Krótko mówiąc, nie ma tutaj miejsca na pomyłkę.

Większość kredytobiorców nie ma jednak doświadczenia i wiedzy, które pozwoliłyby tej pomyłki uniknąć, działając na własną rękę. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wszystkie formalności i detale związane z kredytem hipotecznym są znacznie bardziej złożone niż chociażby w przypadku kredytów gotówkowych czy pożyczek ratalnych. W związku z tym do eksperta hipotecznego warto zwrócić się praktycznie zawsze, jeśli rozważa się zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Z jego pomocą cały proces zaciągania zobowiązania powinien przebiec szybciej i bez niepotrzebnych nerwów, a do tego nie będzie mowy o przepłacaniu lub popełnianiu pomyłek wydłużających czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.

Dodaj komentarz