Czym się kierować wybierając konto oszczędnościowe? - TRUST.ORG.PL

Czym się kierować wybierając konto oszczędnościowe?

Czym się kierować wybierając konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to najprostsza i zarazem najbezpieczniejsza forma oszczędzania pieniędzy. Jego założenie jest bardzo proste i nie wymaga od nas dodatkowych dokumentów, ani też wiedzy z zakresu inwestowania pieniędzy. To doskonały sposób na ochronę naszych nadwyżek finansowych przed rosnącą inflacją. Mimo, że konat tego typu nie są wysoko oprocentowane, to jednak dają bezpieczny zysk.

Obecnie na rynku finansowym każdy bank ma w swojej ofercie konta oszczędnościowe. Bardzo często konto tego typu jest powiązane z naszym RORem, czyli rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowym. Na takim koncie możemy w każdym dowolnym momencie dokonywać zarówno wypłat jak i wpłat nowych środków finansowych. Dlatego jest to niezwykle wygodny sposób na zabezpieczenie gotówki, a tym samym zapewnia stały dostęp do pieniędzy, co w przypadku lokat bankowych zazwyczaj jest niemożliwe.

Zanim wybierzemy ofertę konkretnego banku należy przyjrzeć się poszczególnym kontom oszczędnościowym i przeanalizować poszczególne składniki. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim ilość możliwych przelewów bez dodatkowych kosztów i opłat, wysokość oprocentowania oraz konieczność posiadania w tym banku dodatkowych produktów np. konta ROR lub karty kredytowej. Ocenę kont oszczędnościowych ułatwi nam Internet. Wystarczy znaleźć ranking kont oszczędnościowych i szybko znajdziemy najlepsze konta, które zapewnią ochronę naszych środków oraz niewielki zysk.

Opłaty za otwarcie oraz prowadzenie konta.

Najważniejsze to koszty związane z prowadzeniem konta. Większość banków oferuje bezpłatne otwarcie oraz prowadzenie takiego konta, jednak zdarzają sie wyjątki. Dlatego zanim podpiszemy umowę warto sprawdzić czy dane konto jest bezpłatne. Dodatkowo należy szczegółowo przeczytać ofertę, ponieważ niektóre banki pobierają opłaty, jeśli nie spełnimy warunków zawartych w umowie. Czasami są w umowie określone ilości przelewów, jakie należy wykonać i jeśli nie dotrzymamy warunków umowy to zostanie naliczona opłata, która niekiedy jest naprawdę wysoka jak na takie konto.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego

Poza tak ważną kwestią jak opłaty związane z otwarciem oraz prowadzeniem konta istotne jest oprocentowanie konta oszczędnościowego. Klienci bardzo często myślą, że im wyższe oprocentowanie tym lepsze zyski. Niestety nie zawsze tak jest, ponieważ banki oferują różnego rodzaju promocje, które często dotyczą określonego i ograniczonego czasu bądź dotyczą nowych środków lub określonej kwoty pieniędzy. A poza okresem promocyjnym warunki już nie są tak atrakcyjne ja k na początku. Dlatego warto dokładnie zbadać tą kwestię, aby po kilku miesiącach nie odkryć, że nasz zysk z konta oszczędnościowego jest dużo niższy niż zakładaliśmy na początku.

Wybierając konto oszczędnościowe należy starać się sprawdzić jak największą liczbę ofert, następnie je porównać i wybrać kilka najatrakcyjniejszych. Pamiętajmy przy tym, aby dokładnie czytać warunki umowy, ponieważ szczegółowe przeczytanie uchroni nas przed późniejszymi niespodziankami w postaci niższego oprocentowania konta lub dodatkowymi opłatami.

Dodaj komentarz