Czym charakteryzuje się darmowe konto firmowe?

Czym charakteryzuje się darmowe konto firmowe?

Czym charakteryzuje się darmowe konto firmowe?

Konto bankowe dla firm to usługa, która wymaga od banku udostępnienia swoich zasobów, przetwarzania transakcji i nie tylko – wydaje się więc oczywiste, że trzeba za nią zapłacić. Czy jednak rzeczywiście zawsze tak jest?

Niekiedy można spotkać się z takim określeniem, jak darmowe konto firmowe, pojawia się więc pytanie, czy da się korzystać z konta firmowego bez ponoszenia kosztów. Głównie mowa tutaj o kosztach związanych z podstawowymi usługami, a niekoniecznie bardziej niszowymi rozwiązaniami, z których nie każda firma skorzysta. Okazuje się, że jest taka możliwość!

Co właściwie oznacza “darmowe konto firmowe”?

Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że darmowe konto firmowe może być skonstruowane na różne sposoby, a więc pod tym pojęciem mogą kryć się tak naprawdę bardzo różnorodne produkty finansowe. Przykładowo, pewne usługi (z reguły te najbardziej podstawowe, jak przelewy krajowe, wpłaty i wypłaty z bankomatów) bywają bezpłatne przez określony okres, np. kilka miesięcy lub lat po założeniu konta.

Innym często spotykanym wariantem jest ustalenie ograniczenia ilościowego. Czyli usługi są bezpłatne przez cały okres posiadania konta, ale tylko kilka lub kilkanaście razy w każdym okresie rozliczeniowym (zwykle miesiącu). Po przekroczeniu limitu, na przykład za kolejny przelew w danym miesiącu trzeba już zapłacić, a w kolejnym próg się resetuje.

Trzecie rozwiązanie dotyczy w większości nie usług wykorzystywanych wielokrotnie (przelewów, wpłat, wypłat), a opłat o charakterze stałym, m.in. za prowadzenie konta, czy korzystanie z karty płatniczej. Działa ono na takiej zasadzie, że w każdym okresie rozliczeniowym klient ma jakiś warunek do spełniania, przykładowo musi wykonać pięć transakcji kartą. Jeśli to zrobi, w danym miesiącu nie zostanie pobrana opłata, jeśli nie – bank ją naliczy.

Czy warto skorzystać z bezpłatnego konta firmowego?

W zależności od tego ile, jakich i na jakie kwoty transakcji będzie dokonywała firma, brak opłat za konto bankowe może oznaczać oszczędności na poziomie od kilku do kilkudziesięciu, a niekiedy nawet kilkuset złotych miesięcznie. Warto więc rozważyć skorzystanie właśnie z darmowego konta firmowego, w szczególności, jeśli mowa o niewielkiej lub początkującej firmie, która nie ma dużych zasobów finansowych i zależy jej na jak największych oszczędnościach.

Bardzo duże podmioty częściej decydują się na konta firmowe typu “premium”, oferujące różne, nierzadko bardziej rozbudowane i spersonalizowane usługi oraz produkty finansowe. W przypadku tego typu kont zazwyczaj nie używa się określenia “bezpłatne konto firmowe”, ale też niekiedy wykorzystują one któreś z mechanizmów opisanych powyżej, np. pozwalają uniknąć pewnych opłat po wykonaniu transakcji na określoną kwotę.

Dodaj komentarz