Czy pożyczanie pieniędzy musi wiązać się z formalnościami?

Czy pożyczanie pieniędzy musi wiązać się z formalnościami?

Czy pożyczanie pieniędzy musi wiązać się z formalnościami?

Wycieczka do banku z zamiarem wnioskowania o kredyt nigdy nie jest przyjemnością. Wiąże się z całym tym procesem sporo formalności, a do tego może on dość długo potrwać. Jest to zwłaszcza uciążliwe, jeżeli zależy nam na czasie lub z jakiegoś powodu jesteśmy klientami, którymi bank nie jest skłonny udzielić kredytu. Wobec tego czy da się pożyczać z pominięciem tych wszystkich formalności? Jeśli tak, to od kogo i czy jest to dobry pomysł?

Formalności a kredyt w banku

Bank wymaga od nas zestawu dokumentów, między innymi zaświadczenia o dochodach. W celu wyliczenia naszej zdolności kredytowej (a więc zdolności do spłacenia całości zadłużenia w wyznaczonym terminie) zapoznaje się z naszymi dochodami, wydatkami oraz historią kredytową. Robi to, aby upewnić się, że jesteśmy wiarygodni i udzielenie nam kredytu jest opłacalną dla banku decyzją. Wszystko to jednak nie dość, że dyskwalifikuje osoby o niskich dochodach lub z negatywną historią kredytową, to jeszcze zabiera dużo czasu.

Nawet jeśli ostatecznie otrzymalibyśmy pozytywną decyzję, czasami po prostu nie możemy na nią czekać. Jest jednak w takiej sytuacji jedno wyjście, a mianowicie kredyt na PIT. Kredyt na PIT jest ofertą limitowaną czasowo, dostępną przez kilka miesięcy w roku. Jedyne, co musimy na ogół dostarczyć bankowi, aby otrzymać kredyt to nasze zeznanie podatkowe za rok ubiegły. Skróci to znacznie czas oczekiwania na odpowiedź, ale wciąż nie poprawi szans na otrzymanie kredytu w banku osobom ze słabą zdolnością kredytową.

Pożyczki pozabankowe

Pożyczać można także od firm pożyczkowych lub rodziny. Ta pierwsza opcja wiąże się zazwyczaj z minimalną ilością formalności – większość firm reklamuje się, że przyznaje pożyczki bez sprawdzania BIKu czy zaświadczeń o dochodach. W związku z tym pieniądze możemy mieć na koncie nawet kilkanaście minut po wypełnieniu wniosku, co można na ogół zrobić także przez Internet. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu pożyczki wiążą się z dużymi kosztami, a niespłacanie ich w terminie powoduje naliczanie się ogromnych odsetek.

Wobec tego powinniśmy uważnie przeczytać jakąkolwiek umowę przed jej podpisaniem, zwracając szczególną uwagę na wysokość RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania). Pożyczanie od rodziny z kolei wiąże się na ogół z zupełnym brakiem (często nie jest nawet podpisywana formalna umowa) formalności, a do tego często nie ma mowy o oprocentowaniu lub odsetkach. Jeśli jednak nie będziemy spłacać zobowiązania zgodnie z obietnicą, ryzykujemy nadszarpnięcie relacji z daną osobą.

Jak widać pożyczanie bez dużej ilości formalności jest możliwe, ale ma także swoje minusy. Banki oferują stabilność i bezpieczeństwo, ale jest to okupione długim i skomplikowanym procesem przyznawania kredytu. Z kolei firmy pożyczkowe w większości porzucają formalności, ale przez to ich usługi są znacznie droższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.