Czy osoba ze złą historią kredytową ma szansę na uzyskanie pożyczki?

Czy osoba ze złą historią kredytową ma szansę na uzyskanie pożyczki?

Korzystanie z ofert kredytu w banku, SKOK-U bądź instytucji pozabankowej stało się popularne. I nic w tym dziwnego, skoro obecnie dużo łatwiej jest uzyskać niezbędne środki na nasze nagłe i pilne wydatki. Decydując się na pożyczkę bądź kredyt musimy być uważni. Nie powinniśmy zbyt pochopnie podejmować decyzji o zaciągnięciu takiej finansowej pomocy. Brak racjonalnego przemyślenia sprawy może skutkować późniejszymi problemami ze spłatą długu. W konsekwencji prowadzi to do złej historii kredytowej. Jej posiadanie nie oznacza jednak tego, że nie możemy liczyć na żadną pożyczkę.

Dane gromadzone przez BIK mogą wpłynąć na złą historię kredytową

Nasza historia kredytowa powinna być budowana w sposób świadomy. To właśnie na jej podstawie bank jest w stanie udzielić nam wysokiego kredytu. Jeśli nie zadbamy o regularną spłatę rat i zaczniemy zalegać z ich opłatą, wówczas możemy zostać wpisani do Krajowego Rejestru Długów. Taki negatywny wpis będzie w przyszłości uniemożliwiał nam zaciągnięcie ważnego dla nas kredytu – np. na mieszkanie bądź dom.

Jeśli łudzisz się, że bank nie dotrze do takich danych – to jesteś w błędzie. Istnieją odpowiednie instytucje, które zajmują się gromadzeniem danych dotyczących wszystkich naszych kredytów. Jedną z nich jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, które gromadzi i udostępnia dane o spłaconych i aktualnie spłacanych zobowiązaniach kredytowych. Istnieją jednak firmy, w których możliwe jest zaciągnięcie pożyczki bez wpisu do BIK-u. Jeśli jesteś zainteresowany pożyczką w takiej instytucji – kliknij tutaj. Pożyczki bez sprawdzania historii w BIK-u stanowią dobrą alternatywę dla tych osób, których historia kredytowa nie wygląda najlepiej.

Zdolność kredytowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Zdolność kredytowa to maksymalna kwota, którą jesteś w stanie przeznaczyć na ratę nowego zobowiązania w banku lub też w innej instytucji pożyczkowej. Wpływa ona na maksymalną kwotę kredytu, jakiego może udzielić Ci bank. Zdolność kredytowa zależna jest od wielu czynników. Jednym z nich są posiadane przez Ciebie aktualne zobowiązania finansowe. Drugą ważną kwestią, która wpływającą na zdolność kredytową jest Twoja historia kredytowa, która jest sprawdzana w Biurze Informacji Kredytowej.

Aby w przyszłości nie mieć problemów z zaciągnięciem ważnego dla nas kredytu należy świadomie dobierać wszelkie zobowiązania finansowe. Odpowiednia kalkulacja i racjonalne podejście do swoich wydatków, pozwoli Ci na zbudowanie dobrej historii kredytowej. Dzięki niej zwiększysz szanse na uzyskanie ważnego dla Ciebie kredytu w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.