Czy opłaca się korzystanie z karty debetowej? | Karta debetowa

Czy opłaca się korzystanie z karty debetowej?

Czy opłaca się korzystanie z karty debetowej?

Spora liczba banków oferuje klientom kartę debetową. Są klienci, którzy bardzo chętnie z tej oferty korzystają. Spora liczba podejmuje jednak decyzję odmowną. W związku z tak bardzo różnym podejściem do tej oferty pojawia się pytanie, czy warto przyjąć kartę debetową? Czy lepiej będzie jeśli odmówimy jej przyjęcia?

Komu bank może zaoferować kartę debetową?

Banki proponują karty debetowe tylko tym klientom, którzy posiadają u nich rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli konto osobiste. Wiele osób nie odróżnia karty debetowej od kredytowej i myli je ze sobą.

Ze względu na te pomyłki należy bardzo mocno podkreślić, że w związku z jej otrzymaniem i wykorzystywaniem nie zaciągamy w banku żadnego kredytu.

Czy  w związku z kartą debetową istnieje jakieś ryzyko?

Nie ma tutaj żadnych pułapek, ani żadnego ryzyka. Tak jak już wspomniano kilka zdań wyżej, korzystając z karty nie zaciągniemy żadnego kredytu. Karta zapewnia wyłącznie dostęp do środków, które znajdują się na naszym koncie.

Środków tych nie można przekroczyć. Nie bójmy się więc, że korzystając z karty zaciągniemy w banku kredyt, że będziemy musieli go spłacić narażając się na dziurę w domowym budżecie.

Jakie zalety ma karta debetowa?

Przede wszystkim zapłacimy nią za dokonane zakupy nie zabierając na nie gotówki. Dla wielu osób rozwiązanie to jest nie tylko komfortowe,ale także bezpieczne. Znacznie bezpieczniej osoby te czują się mając przy sobie kartę debetową, a nie sporą kwotę pieniędzy.

Nie jest możliwe zapłacenie za zakupy w chwili, kiedy konto jest puste. Zawsze, kiedy będziemy chcieli zapłacić kartą debetową, terminal w sklepie połączy się z bankiem, który wydał nam kartę. Dopiero po sprawdzeniu, czy dysponujemy środkami na koncie, transakcja będzie mogła dojść do skutku, a należność potrącona z konta.

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży pieniędzy z konta?

Przede wszystkim kartę musimy chronić. Noszenie karty debetowej razem z kodem PIN to najczęstszy błąd, który popełnia bardzo wiele osób. W chwili kradzieży portfela mogą nam zniknąć również pieniądze z konta.

Dodaj komentarz