Czy na lokacie można zarobić? - TRUST.ORG.PL

Czy na lokacie można zarobić?

Czy na lokacie można zarobić?

Niepewna wizja finansowej przyszłości, ciągłe kłopoty z ZUSem i emeryturami, niewielkie zarobki i rosnące ceny. Nic dziwnego, że wielu Polaków patrzy w przyszłość dość pesymistycznie i obawia się, czy na starość będzie miało z czego żyć. Między innymi dlatego często szukają oni alternatywnych dróg pomnażania domowego kapitału, wybierając przy tym najczęściej lokaty bankowe. Dla przeciętnego Kowalskiego są one bowiem niezwykle intuicyjną, prostą i niewymagającą formą zarabiania pieniędzy.

Długo, mało, ale regularnie

Specjaliści do spraw finansów badający polski rynek lokat nie pozostawiają na nich suchej nitki. Oprocentowanie lokat jest nawet dwa razy mniejsze niż w zagranicznych bankach, czas trwania umowy sztucznie wydłużany, a warunki ich zawierania okazują się gorsze niż przy ich odpowiednikach w Wielkiej Brytanii, Francji albo nawet… Bułgarii. Lokatę w Polsce zakładamy na o wiele dłuższy czas, zarabiamy mniej z powodu niskiego oprocentowania i małych odsetek, ale za to mamy gwarancję pewnego zysku, otrzymywanego regularnie co miesiąc na nasze konto lokatowe. Zysku, który jest zarobkiem pasywnym, ponieważ nie wymaga od nas właściwie żadnej ingerencji.

Załóż lokatę, zabezpiecz przyszłość?

Nie sposób nie zauważyć, że w wielu reklamach i spotach promocyjnych lokata przedstawiana jest jako alternatywna forma zarabiania pieniędzy i zabezpieczania swojej przyszłości. Reklamy są pod tym względem w stu procentach zgodne z prawdą, ponieważ faktycznie lokatę najlepiej założyć z myślą o długoterminowym zarobku i dochodzie. Ciężko jednak oczekiwać, aby umowa zawarta na 1000zł stanowiła mocny punkt finansowego zabezpieczenia: nawet po dziesięciu latach zysk z takiej lokaty będzie wynosił zaledwie kilkaset złotych.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku, gdy wkład własny, a więc pierwsza wpłacona kwota, jest już na samym początku liczona w dziesiątkach tysięcy złotych. Nawet przy oprocentowaniu rzędu 3-4% będzie to w samym tylko roku zysk rzędu kilkuset złotych, a przy odnawialnym oprocentowaniu może sięgnąć nawet kilku tysięcy.

Pewny zarobek

Wśród argumentów świadczących za tym, że warto mieć założoną aktywną lokatę, jest przede wszystkim stwierdzenie, że zapewnia ona trwały i pewny dochód. I to niezależnie od tego, w jakiej sytuacji jest rynek gospodarczy i ekonomiczny danego państwa. Przy odpowiednio skonstruowanej ofercie zarabiać będzie przy tym i bank, i klient, ponieważ najlepsza lokata to taka, która umożliwia temu pierwszemu obrót kapitałem i jego pomnażacie, a temu drugiemu regularne uzyskiwanie z tego procesu dochodów w postaci comiesięcznych odsetek.

Dodaj komentarz