Czy kredyt gotówkowy się opłaca?

Czy kredyt gotówkowy się opłaca?

Kończy się rok szkolny i zbliżają się wakacje. Mając dziecko w wieku szkolnym chcielibyśmy mu zapewnić należny wypoczynek. Zapłacić za kolonię, obóz językowy lub wyjazd w inne ciekawe miejsce. Gdybyśmy chcieli pokryć wydatek tego typu z własnych oszczędności musielibyśmy o tym pomyśleć stosunkowo wcześniej a nie w każdym przypadku jest to możliwe. Kredyt gotówkowy jest w tym wypadku wyjściem optymalnym. Z jednej strony kwota, na jaką się zadłużamy nie jest duża a w związku z tym raty też powinny być przystępne a z drugiej mniejszą kwotą rzędu kilku tysięcy złotych zawsze łatwiej uzyskać niż np. kredyt konsolidacyjny gdzie sumy zaczynają się na kilkudziesięciu a kończą na kilkuset tysiącach złotych. Nasza pociecha jest szczęśliwa, bo ma wakacje poza domem a my spokojnie możemy spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Mieszkamy w bloku, który pamięta jeszcze czasy pierwszych sekretarzy. Przypadłością tego mieszkalnictwa jest z biegiem lat konieczność wykonywania coraz częstszych remontów i konserwacji instalacji wodnych, kanalizacyjnych, gazowych. Jeśli dodatkowo dokonaliśmy wykupu naszego lokalu to koszty tego typu działań obciążają nas w jeszcze większym stopniu. Przykładem niech będzie łazienka w mieszkaniu typowego emeryta, która wymaga koniecznego remontu. Ze skromnej emerytury bardzo ciężko odłożyć na taki wydatek a z drugiej strony posiadając stały dochód w postaci świadczenia emerytalnego bez problemów powinniśmy otrzymać kredyt gotówkowy na korzystnych warunkach.

Do podanych wyżej przykładów warto jeszcze wspomnieć, że choć ze swojego charakteru kredyty te mają charakter konsumpcyjny to pod kilkoma względami zahaczają o względy inwestycyjne (być może nie dostrzegalne na pierwszy rzut oka, ale jednak). Wysyłając dziecko na kurs językowy na dobrą sprawę inwestujemy w jego rozwój, lepsze oceny w szkole a być może bardziej popłatną pracę w przyszłości. Przeprowadzając remont łazienki z drugiej strony możemy odkryć wadliwe instalacje wodne, które grożą zalaniem sąsiada a dla nas wiążą się z niepotrzebnymi tak naprawdę kosztami.

Kredyt gotówkowy – kiedy powiedzieć sobie NIE ?

Generalnie każdy powinien ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Czasami jednak trudno w natłoku informacji podjąć rozważną i przemyślaną decyzję. Według specjalistów branży finansów i bankowości kredyt gotówkowy nie jest właściwym posunięciem w takich przypadkach jak:

– Brak stabilnego dochodu. Sytuacja, w której jesteśmy zatrudnieni na umowie zleceniu, umowie o dzieło lub nasza umowa o pracę jest na krótki okres. Nie posiadając pewnego dochodu spłata rat kredytu gotówkowego może stanowić dla nas poważny problem.

– Posiadanie innych zobowiązań. Jeżeli mamy już zaciągnięte kredyty lub pożyczki to powinniśmy z kalkulatorem w ręku i białą kartką przeliczyć sumę naszych miesięcznych zobowiązań i możliwość zaciągnięcia dodatkowego. Okazuje się, że nie dla każdego klienta jest to tak oczywiste. Doradcy kredytowi potwierdzają, bowiem, że nie rzadko trafiają osoby w bardzo trudnej sytuacji finansowej, których raty kredytów przewyższają nawet wysokość miesięcznego dochodu (praktyka rynkowa pokazuje, że jest to możliwe)

– Cel ma charakter wątpliwy. W realiach dzisiejszego rynku mamy do czynienia z „galopującym” konsumpcjonizmem. Z każdej strony można powiedzieć, że jesteśmy zalewani reklamami, które starają się nam wmówić, że dzięki zakupowi tego lub innego dobra materialnego nasze życie stanie się lepsze a my będziemy szczęśliwi. Oczywiście są to tylko sprytne sztuczki specjalistów od reklamy i marketingu. Np. czy koniecznie musimy kupować smartfona znanej marki zaraz po premierze i brać na to kredyt gotówkowy (zakup na raty jest, bowiem tak naprawdę typowym kredytem gotówkowym). Zastanówmy się dobrze przed podjęciem decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.