Co zrobić, żeby sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Co zrobić, żeby sprawdzić swoją zdolność kredytową?

W przypadku braku wystarczających środków finansowych na zakup mieszkania, remont czy wakacje udajemy się do banków po kredyt lub pożyczkę. Instytucje bankowe skrupulatnie weryfikują swoich klientów pod kątem zdolności kredytowej.

W pierwszej kolejności sprawdzania jest historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli w bazie zostały odnotowane jakieś zaległości w spłacaniu długów, nasze szanse na uzyskanie kredytu drastycznie spadają.

Jednak nawet przy braku opóźnień w spłacaniu zobowiązań możemy spotkać się z odmową. Najlepiej przed złożeniem wniosku o przyznanie kredytu lub pożyczki we własnym zakresie sprawdzić swoją historię kredytową. Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić zdolność kredytową. Okazuje się, że nie jest to wcale trudne.

Ocena możliwości finansowych przez instytucje

Zdolność kredytowa oznacza możliwości spłacenia w określonym czasie pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. Każdy bank przed wydaniem pozytywnej opinii kredytowej weryfikuje zdolność kredytową klienta. Proces weryfikacji oparty jest na analizie jakościowej i ilościowej. Pod uwagę brana jest wysokość osiąganych dochodów, koszty utrzymania, bieżące zadłużenia czy sytuacja zawodowa.

Mniej restrykcyjne podejście prezentują firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego. Rozpatrywanie wniosku o pożyczkę może w tych instytucjach zająć zaledwie kilkanaście minut, a zdolność kredytowa nie jest najważniejszym kryterium.

Takie podejście wobec klienta sprawia, że pożyczki pozabankowe cieszą się ogromną popularnością. Bardzo często osoby, które spotkały się z odmową w banku, korzystają z produktów finansowych oferowanych przez firmy pożyczkowe.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytową można sprawdzić we własnym zakresie. I najlepiej zrobić to przed wizytą w banku. Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą nam ocenić, na jaką kwotę mamy szansę. Często zdarza się, że ubiegamy się o zbyt duży kredyt i to jest przyczyną odmowy. Co więcej, jeżeli kredyt ma być przeznaczony na zakup mieszkania, będziemy w stanie określić, w jakim przedziale cenowym poszukiwać lokalu.

Najistotniejsze kwestią jest – jak sprawdzić zdolność kredytową, aby uzyskane informacje były wiarygodne i pełne. Przede wszystkim należy sprawdzić raport na swój temat w BIKu. W ten sposób zweryfikujemy, czy nie zapomnieliśmy o jakimś starym zadłużeniu, które psuje naszą historię kredytową. Kolejny krok to skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej, który dostępny jest online.

Cały proces ogranicza się do wypełnienia kilku pól, które dotyczą: okresu spłaty, wyboru rodzaju rat i oprocentowania, informacji na temat zobowiązań finansowych, miesięcznego dochodu i liczby osób w gospodarstwie domowym. Po uzupełnieniu wymaganych rubryk wystarczy kliknąć w przycisk oznaczający obliczenie zdolności kredytowej. Wynik obliczeń to maksymalna kwota kredytu, jaką mamy szansę otrzymać.

Sprawdzenie zdolności kredytowej za pomocą internetowego kalkulatora jest proste i szybkie. Dzięki uzyskanym informacjom będziemy w stanie ocenić swoje możliwości finansowe i dobrze rozplanować wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.