Bank ogłasza upadłość – czy odzyskamy swoje pieniądze?

Bank ogłasza upadłość – czy odzyskamy swoje pieniądze?

Dla wielu osób głównym powodem otwierania rachunku bankowego jest bezpieczeństwo pieniędzy. Wprawdzie już dawno w naszym kraju nie ogłoszono upadłości żadnego banku, ale takiej sytuacji nie możemy wykluczyć. W związku z tym osoby zakładające rachunek bankowy chciałyby wiedzieć, czy stracą środki, które zgromadziły na koncie. Postaramy się wyjaśnić, czy jest to możliwe.

W przypadku, kiedy bank ogłosi upadłość żadna z osób, które założyły rachunek bankowy nie straci wszystkich zgromadzonych na nim pieniędzy. Depozyty, które banki przyjmują od osób prywatnych są objęte gwarancjami, który udziela Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gwarancje te są jednak udzielane tylko tym depozytom, które zostaną założone w bankach komercyjnych i spółdzielczych. BFG udziela swoich gwarancji dla depozytów założonych w złotówkach i w obcych walutach. W przypadku depozytów opiewających na obce waluty, BFG zwraca ich równowartość w polskich złotówkach. Na taki zwrot nie mogą liczyć osoby, które zdecydują się powierzyć swoje pieniądze parabankom.

Zobacz także ciekawe rozwiązanie, jakim jest kredyt refinansowy.

Ile środków otrzymamy z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego?

Gdyby w chwili obecnej jakiś bank ogłosił upadłość, to każdy z klientów, który posiadałby w nim depozyt odzyskałby sumę do stu tysięcy euro. Na taką kwotę mogłyby liczyć osoby, które posiadają środki na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych, lokatach bankowych i na rachunkach bieżących. Osoby, które chciałyby na przykład na lokacie bankowej umieścić kwotę wyższą niż sto tysięcy euro, powinny zdecydować się na założenie kilku lokat. Na każdej z nich nie należy jednak umieszczać wyższej kwot. Wtedy w razie upadku banku odzyskamy depozyty umieszczone na każdej z nich.

Kiedy otrzymamy pieniądze?

Ustawowo na wypłatę pieniędzy zdeponowanych w banku, który ogłosił upadłość możemy czekać trzydzieści dni. Czas ten jest liczony od dnia, w którym została zawieszona działalność banku. Swoje roszczenia klienci mogą zgłaszać do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przez okres pięciu lat. Po tym czasie następuje ich przedawnienie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na https://habzafinanse.com.pl/kredyt-refinansowy/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.