Lepiej wybrać kredyt czy leasing | Finansowanie przedsiębiorstwa

Lepiej wybrać kredyt czy leasing

Lepiej wybrać kredyt czy leasing

Finansowanie przedsiębiorstwa

Będąc przedsiębiorcą niejednokrotnie poszukujemy dodatkowych środków na sfinansowanie potrze przedsiębiorstwa. Niekiedy oszczędności, które posiadamy nie są wystarczające aby pokryć nasze potrzeby. Z takim problemem borykają się przede wszystkim przedsiębiorstwa prowadzące działalność sezonową. Wtedy też rozbieżności w kosztach pomiędzy poszczególnymi miesiącami są najbardziej zauważalne i znacznie się od siebie różnią. W zależności od tego na jakie wydatki potrzebne są nam środki wybierać możemy między innymi pomiędzy takimi źródłami dodatkowego finansowania jak kredyt czy leasing.

Kredyt

Poprzez umowę kredytu bank zobowiązuje się przekazać kredytobiorcy określoną pulę środków pieniężnych na określony w umowie cel. Kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać przekazane środki na cel wynikający z umowy kredytu, spłacać raty kredytu w terminie wraz z należnymi odsetkami oraz pokryć koszty dodatkowe kredytu.

Leasing

Poprzez umowę leasingu, leasingodawca zobowiązuje się przekazać leasingobiorcy, prawo do korzystania z rzeczy. Właścicielem przedmiotu, który oddany jest w użytkowanie, jest przez cały czas leasingodawca, czyli podmiot finansujący. Leasingobiorca, za udostępnienie rzeczy, z której może korzystać, płaci opłaty leasingowe. Ponadto, po zakończeniu umowy leasingu dostaje możliwość ostatecznego wykupienia rzeczy i dopiero wtedy staje się jej właścicielem.

Lepiej wybrać kredyt czy leasing

Podstawowa różnica pomiędzy kredytem bankowym, a umową leasingu dotyczy spłaty rat. Wysokość poszczególnych rat kredytu zależy od wysokości kapitału kredytu oraz okresu kredytowania. Nie możemy dostosować rat kredytu do własnych potrzeb. Inaczej jest natomiast w przypadku umowy leasingu. Na wysokość rat leasingu poza wartością przedmiotu leasingu oraz okresem leasingowania, na ich wysokość wpływa także ostateczna cena przedmiotu. Dzięki temu raty leasingu możemy dopasować do swoich aktualnych możliwości finansowych, na co nie możemy pozwolić sobie w umowie kredytu. Działa to w ten sposób, że im większa kwota ostatecznej opłaty za przedmiot, tym niższe miesięczne raty. I odwrotnie. Jeśli płacimy wyższe raty, ostateczna cena zakupu przedmiotu może nas praktycznie nic nie kosztować, gdyż tak na prawdę, zapłaciliśmy już za niego w ratach.

Oprocentowanie kredytu uzależnione jest także od wysokości wkłady własnego. Im mniej środków mamy tym raty będą wyższe. Wysokość opłaty początkowej w przypadku umowy leasingu wpływa tylko na wysokość miesięcznych opłat, bez wpływu na koszty finansowania leasingu.

 

Dodaj komentarz