Kredyt studencki czy warto go brać? - TRUST.ORG.PL

Kredyt studencki czy warto go brać?

Kredyt studencki czy warto go brać?

Studia to wyjątkowy czas, kiedy jeszcze nie do końca rozpoczęliśmy dorosłość, ale z drugiej strony czujemy już pewną niezależność. Na ogół nie studiujemy w miejscu zamieszkania, tylko wyprowadzamy się do innego miasta. W Polsce co prawda studia dzienne są bezpłatne, ale wciąż pozostają koszty czynszu i innych opłat, a także jedzenia. W związku z tym studenci w większości wciąż pozostają na utrzymaniu rodziców, ewentualnie dorabiając sobie w weekendy czy wakacje. Jednak nie każda rodzina może sobie pozwolić na coś takiego. W tym momencie pojawia się pewne rozwiązanie – kredyt studencki. Kredyt studencki czy warto go brać? Na jakich zasadach się go przyznaje?

Na czym polega kredyt studencki

Warunki kredytu studenckiego są bardziej opłacalne, niż jakiejkolwiek innej pożyczki czy kredytu w Polsce. Mimo to wciąż stosunkowo niewiele osób z niego korzysta. Może to być związane z niechęcią do zadłużania się w młodym wieku albo niewielką świadomością na jego temat. Tak czy inaczej, warto wiedzieć, na czym on polega. Kredyt ten udziela się studentom dziennym i wieczorowym, a także zaocznym na okres trwania nauk. Maksymalnie może to być 6 lat, ale może on zostać przedłużony w przypadku doktorantów. Jako, że w założeniu kredyt ten ma pomagać studentom z biedniejszych rodzin, których nie stać na samodzielne utrzymanie, istnieje górna granica dochodów na osobę w rodzinie, której nie można przekroczyć, aby go otrzymać. Ustala się ją na dany rok akademicki, więc z roku na rok może się różnić, ale jest ona bardzo wysoka i większość studentów jej nie przekracza. Olbrzymią zaletą kredytu studenckiego jest to, że zaczyna się go spłacać dopiero po 2 latach od ukończenia studiów, a do tego czasu nie naliczają się żadne odsetki.

Wysokość kredytu studenckiego

Standardowo kredytu studenckiego udziela się na kwotę 6000 złotych rocznie. Pieniądze wypłaca się w 10 comiesięcznych transzach po 600 złotych w trakcie trwania roku akademickiego. Można jednak zawnioskować o zwiększenie lub zmniejszenie raty – do 1000, 800 lub 400 złotych w zależności od naszych potrzeb. Takiej zmiany można dokonać w każdym momencie trwania kredytu.

Czy kredyt studencki można umorzyć

Jeśli po 2 latach od skończenia studiów (czy w którymkolwiek momencie spłacania kredytu) znajdziemy się w kiepskiej sytuacji finansowej, możemy zwrócić się do banku z prośbą o pomoc. Opcji jest kilka – zawieszenie spłacania kredytu, zmniejszenie jego raty, a nawet całkowite umorzenie. Dodatkowo nawet jeśli nasza sytuacja finansowa jest dobra, możemy liczyć na umorzenie nawet kilkudziesięciu procent kredytu. Jest to możliwe skończyliśmy studia w gronie najlepszych studentów z danego rocznika.

Kredyt studencki czy warto go brać każdy powinien zdecydować sam. Nie ulega  jednak wątpliwości, że udziela się go na bardzo atrakcyjnych zasadach.

Dodaj komentarz