Rozdzielność majątkowa a kredyt | Intercyza | Współnota majątkowa

Rozdzielność majątkowa a kredyt

Rozdzielność majątkowa a kredyt

W Polsce rozdzielność majątkowa nie jest jeszcze zbyt popularna. Zazwyczaj małżonkowie postanawiają wspólnie decydować o majątku jaki posiadają. Tymczasem intercyza w pewnych przypadkach może okazać się bardzo pomocna i może ustrzec małżonków przed różnymi problemami.

 Wspólnota majątkowa

Zawarcie związku małżeńskiego skutkuje m.in. powstaniem wspólnoty majątkowej pomiędzy małżonkami. Jednak trzeba zaznaczyć, że  wspólnota ta nie obejmuje części majątku małżonków, które nabyli oni jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Ich majątek osobisty nie stanowi więc elementu majątku wspólnego, który dotyczy składników nabytych już w trakcie trwania małżeństwa. Oznacza to również, że  kredyty zaciągnięte przed zawarciem małżeństwa nie stanowią ustawowo obciążenia obu małżonków, tj. dotyczą wyłącznie małżonka, który takie zobowiązania zaciągnął. Co za tym idzie, ewentualne roszczenia wynikające z kredytu, jak egzekucja zaległych rat, mogą zostać zaspokojone wyłącznie z majątku osobistego małżonka, który podpisał umowę kredytu i nie mogą naruszyć majątku drugiego małżonka.

Rozdzielność majątkowa a kredyt

Intercyza to z kolei umowa zmieniająca zasady obowiązywania tzw. ustawowego ustroju małżeńskiego. Jej zastosowanie może rozszerzyć, ograniczyć, lub znieść opisaną wyżej wspólnotę majątkową. Jej zniesienie spowoduje wystąpienie rozdzielności majątkowej. W tym przypadku małżonkowie dowolnie dysponują swoimi majątkami, a także mają możliwość zaciągania kredytów, czy pożyczek bez zgody partnera. Co ważne, w takiej sytuacji za zaciągnięte przez siebie zobowiązanie małżonkowie odpowiadają samodzielnie, tj. egzekucja roszczenia nie może zostać dokonana na majątku małżonka, który kredytu nie zaciągnął.

Należy jednak mieć na uwadze, że istnieje odstępstwo od tej zasady, co powiązane jest z terminem, w którym intercyza została podpisana, ponieważ może ona zostać zawarta przed, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Umowa majątkowa małżeńska dotyczy bowiem zobowiązań, które zostały zaciągnięte już po jej sygnowaniu. Jeśli więc małżonkowie pobrali się w lutym, w kwietniu zaciągnęli kredyt, a intercyza została podpisana we wrześniu, to mimo jej obowiązywania od tego momentu nadal będą oni wspólnie odpowiadali za kredyt podpisany w kwietniu, gdy obowiązywała jeszcze wspólnota majątkowa.

Rozdzielność majątkowa może być bardzo przydatna w sytuacjach kiedy jeden z małżonków prowadzi firmę, a więc w jakimś stopniu jest narażony na straty. Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że mogą nadejść gorsze czasy, a wtedy warto zabezpieczyć współmałżonka przed ewentualnymi problemami finansowymi.

Dodaj komentarz