Przenoszenie konta-Czy numer pozostaje ten sam? Jak przebiega proces?

Przenoszenie konta – Czy numer pozostaje ten sam ? Jak przebiega proces ?

Przenoszenie konta – Czy numer pozostaje ten sam ? Jak przebiega proces ?

Przenoszenie konta bankowego jest bardzo częstą praktyką. Jest ona spowodowana lepszymi warunkami korzystania z rachunku, większą funkcjonalnością konta czy dodatkowymi usługami, jakie oferuje nam nowy bank. Podczas podejmowania decyzji ważnym argumentem jest trudność przeniesienia numeru i obawa czy numer konta pozostanie ten sam – w końcu powiadomienie urzędów czy kontrahentów lub pracodawcy nie jest komfortowe i proste. Jak zatem wygląda cały proces ? Czy numer konta pozostaje ten sam ? O czym warto pamiętać przy tej okazji ? Odpowiedzi wraz z przydatnymi informacjami w dalszej części.

Czy numer konta pozostaje ten sam ?

Niestety nie. Jest to jedyny minus, jaki czeka nas podczas przenoszenia konta do innego banku. W tej kwestii obowiązuje ściśle przypisane numerów kont dla banków. Każdy bank ma charakterystyczny początek, po którym możemy zidentyfikować firmę. Bardzo często sytuacja ta jest mylnie porównywana z przenoszeniem numeru telefonu do innego operatora. W wypadku kont bankowych nie ma takiej możliwości, nawet gdy będziemy gotowi zapłacić za taką usługę.

Jest to jedyna niedogodność z przenoszeniem konta, gdyż wszystkie inne aspekty są maksymalnie uproszczone i dużo bardziej komfortowo możemy to załatwić.

Powiadomienie przez bank o zmianie numeru konta

W przypadku gdy zdecydujemy się zmienić bak i przeniesiemy już swoje konto, dalszy proces jest bardzo łatwy. Banki, do których zawitaliśmy — oferują powiadomienie wszystkich, zarówno państwowych instytucji takich jak ZUS, Urząd skarbowy, jak i pracodawcy o naszym nowym numerze konta. Niektóre banki oferują również powiadomienie kontrahentów, klientów czy podmioty, z którymi współpracuje. Cały proces odbywa się na podstawie pełnomocnictwa, które podpiszemy podczas przenoszenia banku. Upoważnienie dotyczy tylko tej kwestii, a bank ma 2 tygodnie na dokonanie wszelkich informacji, abyśmy otrzymali wypłatę lub należność na czas. Termin ten warto sprawdzać w nowym banku, gdyż może się on zmienić, a dotyczy odbierania przelewów.

Istnieje jeszcze jedna opcja polegająca na samodzielnym informowaniu instytucji, pracodawcy i kontrahentów. Nie podpisujemy wtedy pełnomocnictwa, ale nie jest to zalecana metoda. Zabierze ona dużo czasu i będzie wymagała odwiedzenia wielu miejsc. Możemy skorzystać z tej możliwości, gdy nie chcemy, aby któryś z kontrahentów lub urzędów znał nasz nowy rachunek.

Proces przenoszenia konta

Proces przenoszenia konta jest bardzo komfortowy, nie wymaga od nas tylko minimum zaangażowania. Cały może przebiec w trakcie jednej wizyty w banku i zająć dosłownie kilkanaście minut. Decydując się na przeniesienie konta, de facto otwieramy nowy rachunek w nowym baku. Zostaje nam wtedy nadany nowy numer, a na mocy podpisanej pełnomocnictwo nowy bank uzyskuje informacje od starego na temat naszych zleceń stałych czy informacji o zdefiniowanych odbiorców.

Po podpisaniu dokumentów i kilkunastominutowej wizycie możemy rozpocząć użytkowanie nowego konta w nowym banku, a wszystkimi innymi sprawami zajmie się bank.

O czym warto pamiętać ?

Przenosząc konto do innego banku, warto też pamiętać o kilku istotnych rzeczach, które wpływają na cały proces zmiany.

Pierwszą z nich jest dokładne przemyślenie kroku. Wiąże się on ze zmianą numerów kont i warto dokładnie poznać całą ofertę banku przed podpisaniem nowej umowy. Nie warto decydować się na ten krok w trakcie jednej wizyty w oddziale banku pod wpływem emocji.

Kolejnym wartym uwagi elementem są terminy przyjmowania płatności. Dotyczy to szczególnie wypłaty i odpowiednio wcześniej wysłanej informacji do pracodawcy. Najlepszym rozwiązaniem będzie polecenie powiadomienia wszystkich zainteresowanych bankowi, który zrobi to dokładnie i terminowo.

Przenosząc konto, warto też sprawdzić, czy raty lub abonament został prawidłowo wysłany przelewem i dotarł do odbiorcy. Pierwsze przelewy z jakiegoś względu mogą nie wyjść, a warto unikać opóźnień przy różnego rodzaju płatnościach.

Dodaj komentarz