Podział banków według rodzaju prowadzonej działalności część II | Kredyt

Podział banków według rodzaju prowadzonej działalności część II

Podział banków według rodzaju prowadzonej działalności część II

W pierwszej części artykułu scharakteryzowaliśmy, pokrótce, bank uniwersalny, komercyjny oraz inwestycyjny. Poniżej przedstawiamy kolejne banki wyróżnione w oparciu o rodzaj prowadzonej działalności.

Banki spółdzielcze

To czym zajmują się banki spółdzielcze praktycznie tożsame jest z tym czym zajmują się banki komercyjne. Zatem ich głównym celem jest gromadzenie środków pieniężnych, a następnie ich kredytowanie innym podmiotom. Banki spółdzielcze zarabiają więc na udzielaniu kredytów. To co odróżnia je od banków komercyjnych to rodzaj podmiotów do, których kierują swoje usługi. Banki spółdzielcze kierują swoją ofertę do klientów indywidualnych, klientów indywidualnych prowadzących działalność gospodarczą, mikro przedsiębiorstw oraz małych przedsiębiorstw.

Bank emisyjny

Bank emisyjny jest jedyną w państwie instytucją mającą prawo emitować znaki pieniężne. Wprowadzają więc one do obiegu pieniądze gotówkowe czyli mówiąc potocznie, tylko bank emisyjny ma prawo drukować pieniądze. Wprowadzenie pieniędzy na rynek następuje za pośrednictwem kredytów udzielanych bankom komercyjnym.

W Polsce funkcję banku emisyjnego pełni bank centralny.

Banki wyspecjalizowane

Banki wyspecjalizowane charakteryzują się tym, że koncentrują swoje działania na konkretnej usłudze finansowej bądź mają określone terytorium, na którym świadczą swoje usługi.

 

W oparciu o terytorium, na którym banki specjalne świadczą swoje usługi możemy wyróżnić np.:

bank krajowy – terytorium na, którym działa obejmuje cały kraj,

bank regionalny – sprzedaż swoich produktów ogranicza do obszaru regionu.

Na podstawie świadczonych usług finansowych, możemy wyodrębnić takie banki finansowe jak np. :

bank samochodowy – jego działania zdradza sama nazwa. Bank samochodowy zajmuje się bowiem udzielaniem kredytów na zakup samochodu,

bank hipoteczny – rodzaj świadczonych usług przez bank hipoteczny wynika między innymi z samej nazwy. Ta instytucja przede wszystkim zajmuje się udzielaniem kredytów, których zabezpieczeniem jest hipoteka. Zajmują się także emisją hipotecznych listów zastawnych. Nie jest to oczywiście jedyny segment w jakim działa bank hipoteczny. Może on także zajmować się udzielaniem kredytów podmiotom, które cechuje wysoka zdolność kredytowa,

bank wirtualny – zakres usług świadczony przez bank wirtualny jest zbliżony do banków masowych. Bank wirtualny nie wyróżnia specjalizacja usług, a kanał, którym sprzedają swoje produkty. Kupić produkt bankowy w banku wirtualnym można poprzez internet. Klientem tego banku może zostać więc praktycznie każdy. Jeśli chcemy skorzystać z usług finansowych, które oferuje nam bank wirtualny będziemy potrzebowali tylko komputera z dostępem do internetu.

Wpis sponsorowany dla Habza Finasne

Dodaj komentarz