Konto osobiste czy oszczędnościowe - rodzaje kont bankowych

Konto osobiste czy oszczędnościowe – rodzaje kont bankowych

Konto osobiste czy oszczędnościowe – rodzaje kont bankowych

Większość z nas posiada już konto bankowe. Nadal jednak są osoby, które dopiero będą takie konto zakładać, a wybranie odpowiedniej dla nich opcji nie jest takie proste. Istnieją bowiem różne rodzaje kont bankowych, a wybór odpowiedniego zależy od celu finansowego. Zadaj więc sobie pytanie, czy interesuje cię konto osobiste, czy może wspólne, a może chcesz na nim gromadzić tylko oszczędności? To, jakie konto bankowe wybierzesz wbrew pozorom ma duże znaczenie. Od tego, na co się zdecydujesz, może dużo zależeć, dlatego należy dobrze przemyśleć każdą decyzję. Sprawdź, jakie rodzaje kont bankowych są najpopularniejsze i wybierz to, które najbardziej odpowiada twoim potrzebom.

Rodzaje kont bankowych

Konto osobiste

Najpopularniejszym rodzajem kont bankowych są konta osobiste. Służą one do codziennego korzystania ze zgromadzonych na nim środków. Można na nim przechowywać pieniądze pochodzące z wynagrodzenia za pracę, stypendium, renty czy emerytury, a także opłacać z jego pomocą rachunki i dokonywać bieżących płatności, np. podczas zakupów – również internetowych. Co więcej do tego rodzaju konta bankowego zazwyczaj przypisana jest karta debetowa, która ułatwia wykonywanie płatności w wielu miejscach oraz pozwala na wypłatę pieniędzy z bankomatu. W dobie technologii posiadanie takiej karty jest wręcz obowiązkowe. Konto osobiste jest bardzo proste w obsłudze, a ponadto wiele transakcji czy zmian można dokonać za pomocą powiązanego konta internetowego. Taka opcja wpływa na szybszy przepływ pieniędzy oraz sprawia, że możesz korzystać ze swojego konta w każdym miejscu. Posiadanie konta osobistego na ogół wiąże się z szeregiem opłat i prowizji, zależnych indywidualnie od banku. Opłaty mogą być pobierane na przykład za prowadzenie konta, wykonywanie przelewów, wypłacanie i wpłacanie pieniędzy w bankomatach i wpłatomatach, uwierzytelniania SMSowe, otrzymanie i posiadanie karty do konta. Łatwo można się w tym wszystkim pogubić i wybrać jak najkorzystniejszą ofertę. Konto, które w żaden sposób nie wiąże się z jakimikolwiek opłatami występuje bardzo rzadko. Banki muszą w końcu na siebie zarabiać i nawet jeśli reklamują „konto za 0”, warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim warunkom takiej oferty. Jeśli chodzi o rodzaje kont bankowych, konta osobiste zazwyczaj są właśnie tymi, w których ukyte mogą być jakieś dodatkowe opłaty. Bardzo często można je jednak zminimalizować po spełnieniu określonych warunków, na przykład ilości transakcji dokonanych w danym miesiącu. Bywa, że za założenie konta osobistego otrzymamy jakiś bonus, czy to w postaci pieniężnej, czy na przykład biletów do kina lub innych benefitów. Oferty banków stale się zmieniają i warto być z nimi na bieżąco, jeśli nie jesteśmy do końca zadowoleni z jakości usług w naszym obecnym banku.

Konto oszczędnościowe

Z kontem osobistym często połączone zostaje konto oszczędnościowe. Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj konta bankowego służy do gromadzenia oszczędności. Jest ono inaczej oprocentowane w każdym banku. Pamiętaj jednak, że nie jest to konto osobiste, dlatego nie opłacaj z niego rachunków – bank w takim przypadku może naliczać spore prowizje! Na konto oszczędnościowe możesz zarówno wpłacać, jak i wypłacać z niego środki w dowolnym momencie. Jednak każda kolejna wypłata wiąże się z prowizją, dlatego nie rób tego zbyt często. W końcu ma to być konto oszczędnościowe, więc oszczędzaj zgromadzone na nim fundusze. Jest ono z pewnością dobrą alternatywą dla lokaty dla osób, które chcą mieć mimo wszystko stały dostęp do swoich środków i w razie czego móc je wypłacić z minimalną prowizją. Dodatkowym bonusem konta oszczędnościowego jest fakt, że zazwyczaj banki nie pobierają żadnych dodatkowych opłat za otworzenie i/lub prowadzenie tego typu konta. W innych przypadkach opłata nie występuje po spełnieniu jakiegoś warunku, podobnie jak w przypadku wielu kont osobistych.

Konto młodzieżowe/studenckie

Kolejnym rodzajem konta bankowego jest konto młodzieżowe lub studenckie. Jest ono przeznaczone dla osób, w wieku 13-18 lat, które dopiero uczą się rozporządzać finansami – konto młodzieżowe. Do jego założenia wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. Nieco starsi klienci, w wieku 18-24 lat mogą skorzystać natomiast z konta studenckiego. Powyższe rodzaje kont bankowych są bardzo dobrym rozwiązaniem dla młodych osób, ponieważ są one pozbawione opłat za prowadzenie. Jak wiadomo osoby w tym wieku często nie pracują, lecz uczą się, a zatem nie posiadają comiesięcznych wpływów w postaci wynagrodzenia pracowniczego. Dlatego też konta młodzieżowe i studenckie nie stawiają przed klientem warunku minimalnych wpływów miesięcznych. Ponadto młody użytkownik tego rodzaju konta bankowego może korzystać z darmowej karty. Warto odnotować, że chociaż konto dla osób powyżej 18, ale poniżej 24 (w niektórych bankach 26) roku życia nazywa się studenckim, bycie studentem uczelni wyższej nie jest wymagane do jego otwarcia i prowadzenia. Wystarczy być w odpowiednim wieku. Bank nie zarabia na udostępnianiu tego typu kont, ale nie to jest jego głównym celem. W założeniu darmowe konto młodzieżowe ma przyciągnąć młodego człowieka, aby związał się z bankiem na dłużej nawet wtedy, kiedy będzie już musiał ponosić opłaty za jego usługi. Rodzaje kont bankowych są różnorodne właśnie dlatego, aby spełniały szereg różnych funkcji zarówno dla klienta, jak i dla banku.

Rachunek firmowy

Prowadząc firmę warto zastanowić się nad założeniem konta firmowego. Z tego rodzaju konta bankowego mogą także korzystać spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy czy tez spółki handlowe. Konto firmowe służy do gromadzenia środków finansowych z tytułu prowadzonej działalności oraz wypłacania zobowiązań wobec pracowników czy dostawców. Za pomocą tego rodzaju konta bankowego firma reguluje także składki ZUS i podatki. Działalność można z powodzeniem prowadzić używając do tego celu konta prywatnego, jednak posiadanie rachunku firmowego może być znacznie wygodniejsze i pozwolić na uniknięcie ewentualnych pomyłek.

Konto walutowe

Zarówno osoba fizyczna jak i przedsiębiorca posiadający firmę mogą zdecydować się na utworzenie konta walutowego. Jest ono dobrym rozwiązaniem kiedy środki finansowe wpływające na konto mają walutę inną niż PLN. Dzięki niemu nie będziemy ponosić kosztów przewalutowania podczas transakcji walutowych. Taki rodzaj konta bankowego opłaci się także osobom, które często wyjeżdżają za granicę lub spłacają kredyt w obcej walucie, np. funtach. Przy założeniu konta warto zwrócić uwagę na to, jakie są powiązane z nim koszta w danym banku, na przykład opłaty za przelewy wychodzące lub przychodzące, a także oprocentowanie konta. Często występuje możliwość podpięcia konta walutowego do konta osobistego, jeśli jest ono w tym samym banku i korzystania z jednej karty debetowej do obu kont.

Wiesz już, z jakimi rodzajami kont bankowych możesz się spotkać. Na pewno wybierzesz spośród nich konto, które będzie w pełni odpowiadało twoim potrzebom. Jeżeli stwierdzisz, że powinieneś posiadać dwa różne konta, nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz posiadać zarówno konto osobiste, jak i oszczędnościowe czy firmowe. Zadbaj zatem o swoje finanse i wybierz konto, które ci w tym pomoże.

Dodaj komentarz