ZABEZPIECZENIE KREDYTU DLA OSÓB FIZYCZNYCH - PRZYKŁADY

ZABEZPIECZENIE KREDYTU DLA OSÓB FIZYCZNYCH – PRZYKŁADY

ZABEZPIECZENIE KREDYTU DLA OSÓB FIZYCZNYCH – PRZYKŁADY

KREDYT

Kredyt to kupowanie pieniędzy za pieniądze. Oczywiście, jak w przypadku wszelkich produktów, bank jako sprzedający sprzedaje swój produkt po cenie wyższej niż jego wartość, gdyż jako kupujący płacimy nie tylko za sam produkt. Tak jak każdy sprzedawca, bank nie sprzeda nam produktu, w tym wypadku kredytu, jeśli nie będziemy mieli pieniędzy aby za niego zapłacić, czyli spłacać raty kredytu. Dlatego przed wydaniem decyzji o udzieleniu kredytu bank analizuje naszą zdolność kredytową, czyli zdolność do spłacenia zaciągniętego zadłużenia w terminie. Jednak to nie jedyny warunek przyznania kredytu.

ZABEZPIECZENIE KREDYTU

Poza faktem, że mamy zdolność kredytową często musimy mieć także inne zabezpieczenie kredytu. Niezbędne jest aby dać bankowi gwarancję spłaty zaciągniętej należności przez kredytobiorcę. Jeśli nie spłacamy rat kredytu w terminie bank ma dzięki temu możliwość dochodzenia swoich roszczeń z innych źródeł.

ZABEZPIECZENIE KREDYTU DLA OSÓB FIZYCZNYCH – PRZYKŁADY

Często rodzaj zabezpieczenia wynika już z nazwy samego kredytu. Poniżej kilka najpopularniejszych forma zabezpieczenia kredytu dla osób fizycznych.

ZAROBKI KREDYTOBIORCY

W tym przypadku zabezpieczeniem są zarobki kredytobiorcy ( czyli odpowiednia sytuacja finansowa i zdolność kredytowa). Jest to słabe zabezpieczenie dlatego przy tej formie uzyskamy dość niski kredyt. Dla banku ma znaczenie przede wszystkim, że nasze wynagrodzenie regularnie wpływa na nasze konto, a zatem mamy ustabilizowane wpływy. Przez to mimo, że mniej zarabiamy, możemy otrzymać kredyt szybciej aniżeli osoba, która zarabia dużo więcej, ale jej wpływy na konto są nieregularne.

HIPOTEKA

Jednym z najbardziej popularnych zabezpieczeń kredytu jest ustanowienie hipoteki na rzecz banku. W przypadku kredytu na zakup nieruchomości mówimy o kredycie hipotecznym. Jeśli staramy się o kredyt na budowę nieruchomości mówimy o kredycie hipoteczno-budowlanym. Hipotekę ustanawiamy na prawie użytkowania wieczystego bądź prawie własności nieruchomości.

PORĘCZENIE

W tym przypadku zabezpieczeniem kredytu jest poręczenie osoby trzeciej, która w razie problemów ze spłata kredytu przez kredytobiorcę zobowiązuje się do spłaty zadłużenia w jego imieniu.

UBEZPIECZENIE KREDYTU

Ubezpieczenie kredytu to oczywiście dodatkowy koszt kredytu. Często banki nakładają obowiązek ubezpieczenia kredytu. Nawet jeśli nie mamy wysokiego kredytu i nie mamy obowiązku jego ubezpieczenia warto szczegółowo zapoznać się z korzyściami jakie niesie. Ubezpieczamy kredyt przede wszystkim na wypadek utraty pracy czyli utraty dochodu. Kiedy nie zarabiamy nie mamy także pieniędzy na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Ubezpieczenie kredytu zagwarantuje nam możliwość przesunięcia spłaty kredytu w czasie. Przez określony w umowie ubezpieczenia czas nie będziemy musieli spłacać rat kredytu bez żadnych negatywnych konsekwencji. Będziemy mieli czas na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej, a także nie będziemy bezsensownie generować jeszcze większego zadłużenia.

Więcej znajdziesz na stronie www Habza Finanse.

 

 

Dodaj komentarz